جزئیات خبر

نویز و نوسانات برق شهری

نویز و نوسانات برق شهری

1395/03/01 :تاریخ انتشار
دسته بندی: مقاله آموزشی

نویز و نوسانات برق شهری و چگونگی محافظت از لوازم و دستگاه های برقی
         همانطور که می دانیم جریان برق شهری در نیروگاههای عظیم تولید وتوسط شبکه انتقال که دارای ترانس های تقویت وتضعیف ولتاژ بوده با طی مسافت طولانی به مصرف کننده ها می رسد که در این روند عوامل بسیاری اعم از رعد و برق ، افت ولتاژ ، تنوع نوع بار مصرفی و... بر روی کیفیت برق تاثیر گذاشته و در اکثر مواقع ، برق شهری که به مصرف کننده ها میرسد دارای نوسانات و اعوجاج می باشد.جهت رفع این مشکل ابتدا بهتر است نوع اعوجاج و نوسانات برق شهر و نوع مشکلاتی که برای ما بوجود می آید را بشناسیم:
انواع پارازیت های موجود در برق شهر و نوع مشکلاتی که می تواند برای دستگاههای برقی بوجود آورد:
  1. رعد وبرق ، اشکال در سوئیچ های نقل وانتقال و اشکالات در سوئیچینگ Oscillatory و Impulsive که باعث نوسانات ولتاژ ناگهانی می شود.
  2. پایین آمدن مقدار دامنه ولتاژ بر اثر استارت همزمان مصرف کننده و یا خطا در عملکرد قطعات ، تغییرات در بار مصرفی و ولتاژ بالا ( SAG-OVER VOLTAGE ).
  3. بالا رفتن مقدار دامنه ولتاژ براثر خطا در عملکرد قطعات ، تغییرات در بار مصرفی (SWELL-OVER VOLTAGE).
  4. بوجود آمدن اعواجاج و بهم ریختن شکل موج برق در اثر نقص در یکسو کننده ها ومنبع تغذیه بار الکتریکی غیر خطی و کنترل سیگنالها و مبدلهای فرکانس ، موتورهای القایی ، سرعت متغیر درایوها ، قوس دستگاههای جوش و چشمک زدن دیمر و عملکرد متناسب بار مصرفی و تجهیزات.
        مشکلات فوق الذکر در برق شهر می تواند آسیبهای بسیار جدی به مصرف کننده ، علی الخصوص مصرف کننده های حساس و دستگاههای آزمایشگاهی و تشخیص طبی برساند که این آسیب ها عبارتند از پایین آمدن عمر مفید دستگاه ، از بین رفتن اطلاعات و خرابی سیستم و بالا رفتن تلفات دستگاه و....... می باشند. برای جلوگیری از مشکلات ذکر شده باید از دستگاههای استابیلایزر Stabilizer و یا دستگاه UPS استفاده نمود که در اینجا به اختصار در مورد عملکرد این دو دستگاه توضیح خواهیم داد.
معرفی دستگاه استابیلایزر:
            با توجه به مطالب فوق الذکر متوجه شدیم که مشکلات بسیاری در برق شهر می تواند وجود داشته باشد. یکی از عمده ترین این مشکلات که بسیار برای مصرف کننده ها خطرناک است نوسانات ولتاژ برق می باشد و یکی از علائم آن چشمک زدن چراغ های روشنایی است .
          همانطور که می دانیم ولتاژ برق شهری کشور ما 220 ولت می باشد و بر همین اساس کلیه دستگاههای برقی داخل کشور با این مقدار ولتاژ و کمی تلرانس ساخته می شوند که این تلرانس به فراخور نوع دستگاه مصرف کننده متفاوت می باشد و هرچه دستگاه مصرف کننده حساس تر و دقیق تر باشد ، دامنه تلراتس ولتاژ ورودی دستگاه کمتر است و باید برقی که به دستگاه متصل می گردد دارای حداقل نوسانات باشد (مانند دستگاههای آزمایشگاهی و پزشکی) برای همین منظور باید از یک دستگاه تثبیت کننده ولتاژ که همان استابیلایزر می باشد ، استفاده نمود .
          همانطور که از اسم استابیلایزر مشخص است این دستگاه تثبیت کننده ولتاژ برق می باشد و مدلهای جدید آن با تکنولوژی میکروپروسسوری و ترانسفورماتور در صورت بالا و یا پایین بودن مقدار سطح ولتاژ آن را تضعیف و یا تقویت می نماید و در نهایت ولتاژ 220 ولت را با تلرانس بسیار کم در خروجی خود به مصرف کننده می دهد.
         شایان ذکر است که دامنه ولتاژ ورودی استابیلایزر یا به زبان ساده تر یعنی مقدار ولتاژ برق شهری که دستگاه استابیلایزر می تواند آن را تصحیح نماید در انواع مختلف استابیلایزرها  متفاوت می باشد و بستگی به کیفیت و مرغوبیت دستگاه دارد . در ضمن دستگاههای استابیلایزر دارای فیلتر ، برای جلوگیری از عبور بسیاری از نویزها بوده و معمولا دارای سیستم قطع اتوماتیک دستگاه بصورت خودکار بر اثر اتصال کوتاه  و دارای سیستم کنترل فاز و محافظت در مقابل رعد و برق و ولتاژ می باشد .
         برای دستگاههایی که دارای موتور و بار سلفی هستند همچون تجهیزاتی مانند انکیباتورها – سانتری فیوژها ویخچال و فریزرهای بانک خون و دارو و ... و دستگاههایی که بسیار حساس نباشند استفاده از استابیلایزر پیشنهاد می گردد.