جزئیات خبر

معرفی دستگاه UPS :

معرفی دستگاه UPS :

1395/03/01 :تاریخ انتشار
دسته بندی: مقاله آموزشی

 دستگاه UPS به چه معناست و کاربرد آن چیست؟
        کلمه UPS در واقع خلاصه شده عبارت Uninterruptible Power Supply به معنی منابع تغذیه بدون وقفه می باشد . در اینجا به اختصار توضیحاتی در مورد UPS به شرح ذیل اعلام می داریم :
  • یکی از مهمترین کارایی دستگاه UPS زمانی است که به هر دلیلی برق شهر قطع شود . در این صورت دستگاه بدون وقفه وارد مدار شده و برق مصرفی را تامین نموده ، به گونه ای که دستگاه مورد نظر خاموش یا Reset نگردد .
  • دستگاه UPS دارای فیلترهای الکتریکی و الکترونیکی می باشد که باعث حذف نویزها و نوسانات برق شهر شده و مصرف کننده ها را در مقابل رعد و برق و ولتاژ بالا محافظت می نماید و برقی یکنواخت با شکل موج ثابت به مصرف کننده ارسال می دارد.در اکثر مواقع دستگاههای UPS برای مراکزی مانند آزمایشگاهی ، تشخیص طبی ، بیوشیمی ، هماتولوژی ، پاتولوژی ، تمامی مراکز تحقیقاتی و درمانی و ... استفاده می شود .
برای دستگاههای آزمایشگاهی و پزشکی از چه نوع UPS باید استفاده نمود ؟                                                
با توجه به توضیحات که در فوق ذکر شد با استفاده از دستگاه UPS مناسب از برق سالم و پایدار (بدون نویز و اعوجاج) برخوردار خواهیم شد و کلیه مشکلات فوق الذکر به حداقل می رسد و راندمان و عمر مفید دستگاههای مصرف کننده بیشتر می شود .
         باید توجه داشته باشید که به دلیل بالا بودن حساسیت دستگاه پزشکی و آزمایشگاهی حتما UPS باید مدل ON LINE DOUBLE CONVERSION با توان مصرفی متناسب که دارای فیلترهایFMI و EMI و حفاظتها common mode و normal mode که توسط وریستور (Varistor) جهت  حذف کلیه نویزها و اعوجاج بوده وشکل موج خروجی دستگاه (حتی در زمانیکه به بار مصرفی متصل می گردد) بدون وقفه و کاملا سینوسی باشد و قابلیت تثبیت ولتاژ و فرکانس با دامنه باز ولتاژ ورودی را دارا باشد . اکنون به برخی از فواید استفاده از UPS در کنار دستگاههای پزشکی و آزمایشگاهی اشاره می کنیم:
  1. انجام آزمایشات دقیق تر و بدون خطا .
  2. پیشگیری از استهلاک سخت افزاری و error های نرم افزاری
  3. صرفه جویی در مصرف کیت و مواد مصرفی دیگر
  4. صرفه جویی در هزینه های هنگفت برای تعمیرات دستگاهها که اغلب بر اثر نوسانات و قطعی برق شهر بوجود می آید.
  5. طولانی تر شدن عمر مفید سیستم های پزشکی و آزمایشگاهی
  6. حفاظت از اطلاعات دستگاه