جزئیات خبر

سه روش پرکاربرد احراز هویت

سه روش پرکاربرد احراز هویت

1400/04/12 :تاریخ انتشار
دسته بندی: مقاله آموزشی

بحث شناسایی و احراز هویت افراد همیشه مورد توجه بشر بوده است. در گذشته مهمترین کاربرد احراز هویت، شناسایی مجرمین بوده است. در حال حاضر شاسایی افراد کاربردهای مختلفی دارد، علاوه بر شناسایی مجرمین ، بحث برقراری امنیت و کنترل تردد دو کاربرد اصلی احراز هویت است.
 
عوامل و فاکتورهای مختلفی وجود دارد که توسط آن می‌توان یک فرد را شناسایی کرد. این فاکتورها را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد:
 
1. چیزهایی که ما به همراه داریم، مانند انواع کارت شناسایی، کارت‌های هوشمند، تلفن همراه هوشمند، کدهای QR ، تگ‌های RDID و ... .
 
2.  چیزهایی که ما می‌دانیم و به خاطر می‌سپاریم، مانند رمزهای عبور و پسوردها، سؤال‌های امنیتی و ... .
 
3. چیزهایی که جزئی از وجود ما هستند (ویژگی‌های منحصر به فرد اعضاء بدن ما) که به بیومتریک‌ها معروف هستند، مانند اثر انگشت، چهره ، کف دست ، عنبیه و  شبکیه و ... .
برای احراز هویت افراد بر روی دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب از اکثر موارد ذکر شده می‌توان استفاده کرد.
 
در احراز هویت و شناسایی افراد می‌توان از هریک از عوامل یاد شده استفاده کرد و یا به صورت ترکیبی ، چند فاکتور با هم مورد استفاده قرار داد. به استفاده از چند فاکتور به صورت همزمان جهت احراز هویت، احراز هویت ترکیبی یا چند عاملی (Multi-Factor Authentication) می‌گویند.
به طور مثال در روش احراز هویت ترکیبی کارت + اثر انگشت + چهره، شخص ابتدا کارت شناسایی خود را به دستگاه احراز هویت (حضور و غیاب) نشان می‌دهد، سپس به ترتیب اثر انگشت و چهره وی توسط اسکنر و دوربین دستگاه شناسایی می‌گردد. نکته مهم در احراز هویت چند عاملی این است که یک فرد جهت شناسایی با چند عامل باید دارای شماره شناسایی یکسان باشد.
 
شرکت آریا گستر ، با ارائه انواع دستگاه‌های حضورغیاب  و کنترل دسترسی توانسته است طیف وسیعی از کسب و کارها، ادارات و صنایع را پشتیبانی نماید.
در صورتی که تمایل به خرید سیستم حضور و غیاب دارید، می‌توانید جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید:
 
تلفن : 02632284101 – 09123632494